Artun ÜNSAL

sancakrestaurant

Posta
Artun ÜNSAL

Pendik’ te Sancak’ a uğramamak olmaz. Boşnak kökenli yurttaşlarımızın yaşadığı Yeni Mahallede’ ki Adnan Sancak’ ın bu sevimli lokantasında, Balkan mutfağı ve içkileri egemen. Son gelişimin üstünden yıllar geçmiş. Ama Adnan’ dan aynı sevecen ve sımsıcak karşılamayı görüyorum.

Burası akşamları ve özellikle hafta sonları çok keyiflidir. Perşembe hariç, her gün öğlen ve akşam açık; bilen bilir, reklamı yoktur. Duvardaki plazma TV’ den Balkan ülkelerinin müzik kliplerini peş peşe dinliyoruz, bazılarının Türkçe’ sini biliyoruz zaten.

Antrkot veya kontfileden yapılan ‘parşuta’, nam-ı değer kuru et; bizim pastırmayı andırsa da, çemeni yok bir kere. Dahası, önce tuzlanarak çürütülmüş sonrada için için yanan gürgen ya da meşe dallarının isiyle ‘füme’ edilmiş. Her zaman olduğu gibi nefis! Kuru etli kuru fasulye de hiç fena değil. Acılı bulgur neyhane plavında da kuru et var, kaşıklıyoruz keyifle. Müessese yapımı sucuk, etli Balkan biberlerinden ‘paprika’ ve ‘soka’ dehşet lezzetli!

Sırada yassı balkan köftesi ‘pleskavica’ ve parmak köftesi ‘cevapi’ var. Tadımlık gidiyoruz, pek güzel… Dileyen dana kuzu şiş ya da tavuk kanadı söyler. ‘Mantiye’ adına bakmayın, minik kıymalı börekler, üzerine yoğurt dökülüp yeniliyor. Çıtır çıtır. Ama birdahaki sefere, önceden haber verip ıspanaklı, yoğurtlu Boşnak böreğinden yiyeceğim; üstüne börek tanımam… Elde açma yufkadan cevizli ev baklavası, fırında güveç üzümlü tahin helvası da muhteşemdir buranın! Evet bütün bu güzellikleri sindirebilmek için de bir kadehçik ‘slivoviça’ yani erik rakısı, ardından sade kahvemiz. Fİyatlar mı? Mezeler 3.5 ila 6, etlerin porsiyonu 8 ila 13; bir şişe bira 3, bir duble rakı 6, bir şişe yerli yada Balkan şarabı 30 YTL. Nezih ortamı da cabası…